Kevadise lõpuaktuse pilte saab vaadata ja tellida aadressil: http://www.fotoprint.ee/est/tellimine/galerii.pg/mooste-pohikooli-lopetamine---17--juuni-2017

 Mooste Mõisakooli õpilased osalesid  2016/20017 õppeaastal järgmistes projektides:

 

Toimumise aeg

Toimumise koht

Programm

Klass

1.

22.09.16

TÜ botaanikaaed

Taimede suguline paljunemine

8.-9.kl

2.

04.10.16

TÜ botaanikaaed

Tarbetaimed

4.-5.kl

3.

15.11

TÜ loodusmuuseum

Kalad

6.-7.kl

4.

11.01

TÜ loodusmuuseum

Eksootilised lemmikloomad

1.-2.kl

5.

16.01

TÜ loodusmuuseum

Öko- ja mahemärgised

8.-9.kl

6.

08.02

TÜ loodusmuuseum

Eksootilised lemmikloomad

3.kl

7.

16.03

TÜ loodusmuuseum

Eesti maavarad

6.-7.kl

8.

05.04

TÜ loodusmuuseum

Meie Läänemeri

4.-5.kl

 

Õppeaasta jooksul osales TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia  programmides 91 õpilast.

Programmide maksumuse  ja transpordikulud tasus KIK.

Algklasside õpilastel avanes võimalus tutvuda eksootiliste lemmikloomadega. Õpiti loomi tundma, saadi teadmisi nende eluviisi ja hooldamise kohta. Õpilased said erinevaid madusid ja sisalikke kätte võtta ja pildistada.

Erinevate toodete pakendeid uurides õpiti tundma nii Eestis kui Euroopas kasutatavaid öko- ja mahemärgiseid. Programmi käigus kasvas õpilaste keskkonnateadlikkus ja paranesid säästva tarbimise harjumused.  Nüüd oskavad õpilased  kauplustes rohkem tähelepanu pöörata öko- ja mahemärgistele ning teavad nende tähendust.

Botaanika aias juhendaja saatel ringi liikudes õppis 8.-9.kl  tundma katte- ja paljasseemnetaimi, nende vilju ja käbisid. Hilised õitsejad võimaldasid uurida õite ehitust ja tolmlemisviise. Viljade ehituse järgi tehti järeldusi nende levimisviiside kohta. Enamik õpilasi külastas botaanikaaeda esmakordselt, nauditi liigirikkust, kaunist  aiakujundust , taimede ilu ning tehti pilte. Mitmel õpilasel tekkisid mõtted, kuidas nähtut saaks oma koduaias rakendada.

4.-5.kl õpilased tutvusid nii Eestis kui soojadel maadel kasvavate toidutaimedega ja nende saadustega. Eksootilisi toidutaimi said kõik kasvuhoonetes oma silmaga vaadata ja pildistada. Õpiti toidutaimi seostama looduskeskkonnaga ning süvendati arusaamist, et üha laienev toidutaimede kasvatamine vähendab bioloogilist mitmekesisust.

Kalade ja Läänemere programmide raames õpiti tundma magevee – ja merekalu, mõõdeti ja määrati neid, tutvuti kalapüügi eeskirjadega. Õpilased arendasid rühmatöö oskusi ning omandasid läbi mängu teadmisi Läänemere loomastiku, kasutamise ja kaitse kohta.

Programmide käigus said õpilased paaris- ja rühmatöö kogemusi, arendasid  vaatlus- ja praktiliste tööde tegemise oskust, analüüsi- ja järelduste tegemise oskust. Kõik valitud programmid võimaldasid saada süvendatud teadmisi antud teema kohta, suurendada huvi loodusainete vastu ja tõsta keskkonnateadlikkust. Paranes vaatlemis- ja võrdlusoskus, õpiti analüüsima ja järeldusi tegema.


Meie kooli õpilaste, õpetajate ja lastevanemate poolt meisterdatud öökullid jõudsid kingipakkidesse.  Aitäh!

Tere, hea Mooste kool!

Teie imearmsad öökullid jõudsid kino Sõpruse töötajate jõulupakkidesse! Suur aitäh teile! Lisasin pildid, kus esimesed öökullid on oma uute omanike kätte jõudnud.

 Kauneid jõule soovides,

Kino Sõprus

 v

 Reedel, 16. detsembril pidasime koolis jõululaata. Kauplejaid oli palju, ka ostjaid rohkem kui tavaliselt. Tore! 2. klass kogus näiteks raha kodutute loomade varjupaigale ning nende õnneloos oli väga menukas. Selleaastase uuendusena oli õpetaja Heleni eestvedamisel ja 6. ning 7. klassi tüdrukute abiga avatud ka kohvik, mille tulu läks kooli ettevõtlike tegevuste fondi. Tüdrukut tegid kokanduse tunnis kahte sorti jõulukeekse ning teed ja kakaod. 

14. detsembril pidasime taas folgikojas Ott Leplandi ja Noorkuu kontserdil kohvikut 8. ja 9. klassi tüdrukutega. Aitäh, Margeri, Irina ja Marleen! Tüdrukud olid väga tublid ja jäime kõik rahule. Sedakorda õnnestus staaridega üheskoos pildilegi saada!

 

 

 8. detsembri õhtul pidasime esimest korda folgikojas Põlva muusikakooli, Chalice ja vokaalansambli Gram of Fun kontserdil õpilastega kohvikut. Kohvikupidajateks olid 6. klassi Kati, Merle ja Aulike, abiks Kati ema Svea. Ettevõtmise mõtteks oli arendada õpilaste ettevõtlikkust ning teha läbi kõik kohvikupidamiseks vajalikud etapid (eelarve koostamine, materjali ostmine, hinnasiltide valmistamine, küpsetamine, kauba väljapanek, müük ja koristamine jne). Ürituse eel olime kõik ärevuses, kuid lõpuks sujus kõik hästi ja tüdrukud olid väga tublid! Ka majandusliku poole pealt jäime omadega plussi! Teenisime koolile peaaegu 70 eurot!

 9. detsembril külastas meie kooli algklassiõpilasi Eesti ainus kutseline   naispäästja Mari Plaado. Mari töötab meie ligidal Räpina komandos päästjana. Ta on käinud oma oskustega võistlemas nii Saksamaal , Poolas kui ka muidugi Eestis. Saksamaal saavutas ta näieks auväärse  1. koha.
Oma külaskäigul rääkiski ta lastele kuidas temast üldse sai tuletõrjuja, millised katsed pidi ta enne tööle asumist tegema, kui rasked olid võistlused välismaal ning muidugi õpetas lastele, kuidas muuta oma kodu tuleohutuks. Saime õpetusi, kuidas põletada õigesti jõuluajal küünlaid, kontrollida suitsuandurit ning millele veel kodus tähelepanu pöörata, et ei juhtuks õnnetust.  Mari näitas kõigile oma töövarustust ning lubas ka lastel kõike proovida ning ise oma silmaga, käega uurida.
Saime päris palju teadmisi, milline ühe tubli päästja töö üldse välja näeb ning kui tugev ja vastupidav ta selleks peab olema. Kaasa said lapsed koju väga õpetliku raamatukese, et kõik õpitu ka kodus meeles oleks.
Lastele meeldis saabunud üllatuskülaline väga. Küsiti lausa autogramme ning tehti kallistusi. Ikka Eesti ainuke NAISPÄÄSTJA.
Ka Marii kiitis meie tublisi lapsi ja oli rõõmus, et sai meil külas käia ning tarkust jagada. Ohutut jõuluaega.
Marii jõukatsumisi  Saksamaal millest ta meile ka rääkis, saab näha isegi videopildis.
https://www.youtube.com/watch?v=XbgMvGOmih4
https://www.youtube.com/watch?v=T79pJi2wlLc
https://www.youtube.com/watch?v=missegcTVKg

 21.novembril käisid 1. klassi õpilane Kayt Grzinich ja õpetaja Lily Veidenberg Tallinnas ETV-s lauluvõistluse „Laulukarussell“ lindistusel. Kayt esindab Põlvamaad nooremas (3-7 aastat) vanuserühmas ja  telepublik näeb „Laulukarusselli“ alates jaanuarist 2017!    Hoiame Kaytile pöialt!

 

 18. novembril toimus Mooste kultuurimajas kooli karneval. Karnevalile tuli rekordarv inimesi, tervelt 60 last. Seal mängiti erinevaid mänge ja valiti ka parim kostüüm, mille võitis Aleks Arusoo, kes oli teinud endast vanamemme. Peo lõpus toimus disko, kus soovijad said oma tantsuoskust näidata. Terve karnevali vältel oli avatud ka Puki poiste kohvik. Karnevali korraldasid 7. klassi õpilased koos klassijuhataja Lily ja kultuurimaja juhataja Maretiga.

 9. novembril pidasime koolis mardipäeva, kus 9. klassi õpilaste ja Õp Kadi juhendamisel sai osaleda erinevates mängudes ja võistlustes.

Jõuluaktsioon "Meie panus"

Merili Ginter ja Triin Karis viivad läbi jõuluaktsiooni "Meie panus", mille jooksul koolid üle Eesti meisterdavad öökullist võtmehoidjaid. Viimased läheksid firmade jõulupakkidesse ning kogu saadud tulu Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu kaudu abivajajatele.
Oleme juba alustanud öökullide heegeldamist, ootame liituma ka lapsevanemaid ja vanavanemaid. Öökullid võivad olla ka puust tehtud.
Ootame öökulle kooli 30. novembriks

                                                                  Õpetaja Helen Juhkam

 EESTI LINNUSÕBRALIKUMA KLASSI konkurss

7.klassi  õpilased osalevad  novembrist märtsini toimuval toredal konkursil, mille eesmärgiks on pöörata tähelepanu Eestis talvituvatele lindudele ning õpetada nende õiget toitmist. Igal kuul ootab  osalejaid ülesanne. Novembri ülesandeks on lindude toidumaja meisterdamine ning jõulukuul joonistame  pilte meil talvituvatest lindudest. 

Kõik konkurssi puudutav info ja tulemused on kättesaadavad konkursi koduleheküljel  www.eestilapsed.ee/balsnack

Konkursi, linnutoidu ning konkursikorraldaja Facebooki lehed asuvad aadressil: https://www.facebook.com/Balsnack/

 Neljapäeval 3. novembril toimus Põlvamaa noortekonverents „MINA, TEADUS JA TULEVIK”. Meie kooli esindas seal 9. klass koos klassijuhatajaga. Õpilastele meeldis loenguosa, kuid töötubade teemasid pidasid liiga spetsiifilisteks ja keerulisteks. Eelmisel aastal oli põnevam olnud!

 Üleeuroopaline programmeerimisnädal CODEWEEK

Töötoad  E-R algusega kell 14.10 arvutiklassis. Oodatud kõik huvilised.

Multikate valmistamise töötuba 1. klassile teisipäeval 4.-5. tund; 2.klassi huvilistele kolmapäeval 5.-6. tund ja 3. klassi õpilastele neljapäeval 6. tund.

Proovimist ja õppimist alustame siit

 11. oktoobril käisid meil koolis Helen Adamson, Margus Vaher ja Andrus Kasepuu. Nad rääkisid enda kiusatava ja kiusaja olemise kogemustest. Helen Adamson rääkis, kuidas teda kiusati tema riiete ja välimuse pärast, lugu Marguse kiusamisest oli kõige hullem. Esinejad rääkisid ka, kuidas nad on kunagisest kiusamisest üle saanud ja näitasid ühte kiusamisteemalist muusikavideot. Mõni õpilane sai võib-olla aru, et kiusamine pole lahendus. Helen Adamson Ja Margus Vaher ka laulsid, laulud olid head. Loeng meeldis väga, loodetavasti nad jätkavad selle projektiga kaua. Võiks veel selliseid üritusi tulla koolis!

                                                                                         (8. klass)

 4. oktoobril  isid 4.—5. klassi õpilased õppekäigul botaanikaaias. Tänu õpetaja Reeda kirjutatud projektidele on sel õppeaastal kõikidel klassidel võimalik külastada nii botaanikaaeda kui ka loodusloomuuseumit.

 Kolmapäeval, 28. septembril toimus meil kampaania „Köögiviljad kaalu“ ei kasvata raames toorsalatite valmistamise võistlus. Valmistatud salateid sai hiljem maitsta ning mõistatada koostisosi. Valiti ka lemmiksalat, mida loodetavasti pakutakse tulevikus ka koolisööklas. Õpilased pidid ise otsima retsepte, tooma koostisosi ja valmistama salati. Kõige usinamatele ise tegutsejatele olid ka auhinnad. Rahva lemmikuks osutus 7. klassi Armandi retsepti järgi valmistatud kapsasalat. Kuna meie kool on liitunud Ettevõtliku Kooli programmiga, püüame edaspidigi tunnustada just neid õpilasi, kes näitavad ise üles initsiatiivi ja tegutsemislusti.

 Neljapäeval, 22. septembril külastasid 8. ja 9. klass botaanikaaeda. 9. klassi Marleen kirjutab õppekäigust nii: „Alguses rääkis giid meile natuke taimedest ja nende paljunemisest jne. Siis hakkasime aias ringi vaatama, nägime palju erinevaid taimi ja saime mõne taime vilju ja lehti ka maitsta. Iga uue taime juures tahtsid õpilased esimesena teada, kas see on söödav. Kui olime väljas jalutamise lõpetanud, läksime kasvuhoonesse, kus nägime palju troopilisi taimi, näiteks palme, kaktuseid. Seal olid ka papagoid, kilpkonnad ja kuldkalad. Tutvusime taimega, mis puudutuste peale kokku tõmbus ning külastuse lõpus lahendasime töölehti“.

 16. septembril oli koolis suur matkamäng, mille organiseeris traditsiooniliselt 9. klass. Liis 9. klassist kirjutab: „Minu arust läks spordipäeval kõigil väga hästi, keegi kuskile ära ei kadunud ja kõik jõudsid ka viimasesse punkti ehk lõppu. Tegime igasugu ülesandeid: vee kandmist, kätekõverdusi, muusika kuulamist, asjade maitsmist ja palju muud. Arvan, et kõik jäid rahule.“

 13. septembril külastas 4.-7. klass põllumajandusmuuseumi, kus läbiti leiva- ja võiteemaline õpituba. Anna ja Birgita 5. klassist räägivad ürituse kohta nii: „Seal olid koos neljas, viies, kuues ja seitsmes klass. Me õppisime seal tegema leiba ja võid ning vaatasime filmi vilja võtmisest. Proovisime vilja peksta ja jahu teha ning nägime põllutöömasinaid.“


 

 Sel kolmapäeval, 11. mail kell 15─17 ootame kõiki spordihuvilisi koolimaja juurde orienteerumistreeningule! Õpetavad orienteerumisklubi Kobras treenerid. Osalevad ka Orava ja Viluste kooli õpilased. Järgmisel kolmapäeval, 18. mail on samasugune treening Vilustes, kuhu minnakse Moostest tasuta bussiga.
Kui vähegi huvi, tule proovima! Võib-olla saab just orienteerumisest sinu uus huviala!

Emadepäeva kontsert  kooli saalis reedel, 6. mail kell 13.00 Kõik on kutsutud ! Vaata kuulutust

23. veebruaril tähistasime Eesti vabariigi 98. sünnipäeva piduliku aktusega. Aktusel esinesid laululapsed, loeti luuletusi ja tänati tublisid õpilasi. Aleks Arusoo saavutas maakondlikul ajaloo-olümpiaadil 2. koha, Aulike Apalev saavutas 2. koha matemaatikaolümpiaadil, NUPUTA võistlustel saavutas 5. klassi võistkond 4. koha ja 5.-6. klassi võistkond 5. koha.

 Reedel, 19. veebruaril oli meil koolis põnev ja saladuslik üritus - kummituste öö. Eriline oli juba see, et sel korral sai koolimajja jääda ööseks! Osales 20 õpilast 5.-9. klassist, õpetajatest ööbisid koolis õpetajad Kadi ja Laine. Meisterdasime kummitusrüüsid, pidasime aardejahti, lavastasime-kuulasime-vaatasime erinevaid Mooste mõisaga seotud kummituslugusid. Külas käis Roomet Allese Veskiteatrist, kes rääkis samuti erinevaid kummitustega seotud lugusid ja legende. Pärast Roometi juttu läksid poisid WC-sse igatahes viiekesi koos, et oleks julgem. Öösel sai vaadata filmi pahatahtlikust poltergeistist ja kummitada-trallitada mööda maja. Kiljumist oli igatahes kõvasti! Suurem osa lastest oli suisa öö otsa üleval, muutudes hommikuks äravahetamiseni sarnaseks päris kummitustega. Õiged kummitused ei julge pärast sellist tralli tõenäoliselt hulk aega nina oma peidukohtadest välja pista. Üritus läks igati korda ja lapsed olid väsinud, kuid rõõmsad ja arvasid, et nädala pärast võiks jälle kooli ööbima tulla.
Pilte saab näha aadressil: https://www.dropbox.com/sh/mv6v89haalrncw3/AAChYb09yIrp2_UvrfcFsBKSa?dl=0

 Sõbrapäev
Reedel, 12. veebruaril tähistasime koolis sõbrapäeva. Sai sõpradele sõbrapäevapostkasti kaudu kaarte saata, postituvideks olid 7. klassi õpilased. Vahetundide ajal toimus iga klassi üksmeelseimate sõbrapaaride väljaselgitamine. Kõik klassid olid selleks eelnevalt küsimusi koostanud. Päeva riietuse märksõnadeks olid roosa ja punane. Kõik nende värvide kandjad said premeeritud. Parima kostüümi auhind läks aga    6. klassi Aalikesele ja Irenile, kes olid sel päeval kehastunud peaaegu identseteks kaksikuteks ja omavahel isegi tenniseid vahetanud.

                                                                                Õpetaja Kadi

 Sõbrapäev 1. klassiga
Reedel, 12. veebruaril korraldasime koos 3. klassi õpilastega    1. klassi lastele sõbrapäeva mänge ja võistlusi. 3. klassi õpilaste jaoks oli see esimene kord sellist üritust korraldada: koos mõtlesime välja mänge ja võistlusi, meisterdasime medaleid. Koha peal olid 3. klassi õpilased kohtunikeks ja mängujuhtideks, eriti paistis silma Edward, kuid ka kõik teised olid väga tublid. Õpilased jäid ürituse korraldamisega väga rahule ja paistis, et ka 1. klassi õpilastel oli tore. Lõpuks riputati kõigile kaela medalid ning pakuti kommi ja küpsist.
                                                                              Õpetaja Kadi


 Sõbrapäevakohvik
Esmaspäeval, 15. veebruaril avas esmakordselt uksed sõbrapäevakohvik, mida pidasid 5. ja 6. klassi tüdrukud õpetaja Heleni juhendamisel. 6. klassi Triinu-Liisi ja Ireni muljed on järgmised: „Valmistusime kohvikupidamiseks mitu nädalat – koostasime menüü, käisime poodides kauba hindu vaatamas, ostsime toiduained, valmistasime müüdava kauba ja nuputasime hinnad. 6. klassi tüdrukud küpsetasid magusaid küpsetisi, 5. klassi tüdrukud pakkusid kokteile ja teed. Küpsetamine läks hästi, beseed vajusid ainult natuke laiali. Kaerahelbeküpsised tulid aga nii head, et õpetaja Aili küsis, kas neid tellida ei saa. Rahvast oli kohvikus hästi palju, kõigil polnud kahjuks ainult raha kaasas. Kahju, et meil kaardimakset ei olnud. Müüdavast kaubast saime ilusti lahti. Meile meeldis väga kohvikut teha, teeksime teinekordki.“

  • 9. veebruar  VASTLAPÄEV KOOLIS

Teisipäeval, 9. veebruaril oli koolimajas vastlapäev. Lumepuuduse tõttu toimusid kõik tegevused sees. Koolimaja saalis tõsteti ubasid ühest anumast teise, veeti vägikaigast ja pandi seale saba taha. Sööklas aga pakuti hernesuppi ja vastlakukleid. Järgmisel päeval anti parimatele ka auhinnad. Hoolimata väljas lebavast porist olid kõigil toredad vastlad. 

                                                                            Aleks 6. klassist

  •  30. jaanuaril toimus maakondlik matemaatika - olümpiaad. Meie koolist osalesid Aulike ja Marleen, Kiitus tublidele tüdrukutele- Aulike saavutas 2,-3. koha ja Marleen 11. koha.
  •  27. jaanuaril saime nautida kammermuusikat. Kontserdil kõlas Schumanni  KVINTETT CLARALE
  • 26, jaanuaril käisime suusatamas ja kelgutamas Mammaste suusakeskuses. Spordipäevast võtsid osa lapsed 4.-8. klassini. Suusaradadel oli põnev ja lõbus sõita mäest üles ja alla. Sõitsime nii, et nahad märjad.          Soovitan kõigil minna samuti talvemõnusid nautima.

Mihkel 4.klassist.

  •  15.-22. detsember  Jõuluhommikud koolis. Iga klass esineb kooliperele oma jõulutervitusega.
  •  26. november Kooli peagi saabuva 250. aastapäeva ja kodanikupäeva tähistamiseks toimus koolis suur kooli raha joonistamise konkurss. Võistlustöid laekus palju, õpilastest ja kunstiõpetajatest moodustatud žürii otsusel selgitati välja võitjad: 1.-3. klassi arvestus parim Miina, 4.-6. klassis Martin, 7.-9. klassis Anabell. Võistlustöödest tehtud paberrahasid kasutame 21. detsembril toimuval jõululaadal. Vaata töid siit
  •  26. novembril külastas kodanikuõpetuse õpetaja -valla arendusnõunik Aivar Roop 9. klassi õpilastega Mooste vallamaja, et uurida, kuidas seal töö käib. Kodanikupäeva puhul toimus vanemate klasside õpilastele kodanikupäeva viktoriin.
  •  25. novembril  toimusid kadripäeva puhul klassijuhatajatunni ajal ja vahetundidel erinevad võistlused tüdrukutele. Samal päeval said kõik õpilased valida ka kooli kõige-kõigemaid kadrisid ja marte.
  •   10. novembril toimus koolis karneval. Osalejatel olid toredad kostüümid ja pidu oli vahva. Mängiti ja võisteldi , lõpuks söödi ühiselt õunakooki.
  •  5. novembril osalesid kümme 8.-9. klassi õpilast Põlvamaa noortekonverentsil "Mis vaevab noorte südant?". Konverentsil sai kuulata erinevaid ettekandeid, näha foorumteatrit ja selles ise kaasa lüüa ning osaleda erinevate teemade arutamisel mõttekohvikutes.
  •  4.-5. novembril aitasid õpilased  parki ja kooli ümbrust korrastada. Aitäh töökatele ja tublidele talgulistele!
  •  30. oktoobril käisid 7 Mooste kooli õpilast koos Mammaste kooliga Tallinnas Eesti Rahvusraamatukogus ja Estonia kontserdisaalis. Eesti Rahvusraamatukogus  tutvuti majaga ning vaadati näitust „Teele, teele kurekesed“. Näitusel sai vaadata koolilaulikuid, mis olid kasutusel eesti koolides kuni 1940 aastani. Estonia kontserdisaalis kuulati  Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri  ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sümfooniaorkestri kontserti „Peterburi sillad“, mida dirigeeris Neeme Järvi.
  •  29. oktoobri hommikul käis 6.-9. klassi õpilastega kohtumas veebikonstaabel Maarja Punak, kes rääkis sellest, kuidas internetis ja nutitelefonides ohutult käituda. Õpilased said teada, millele tuleks internetis suheldes tähelepanu pöörata, mida ei tohiks teha ning kuidas ära tunda võimalikke pettureid. Maarja kutsus üles ka kõigest ebasobivast internetis või mujal nähtust veebikonstaablitele teada andma. Ta julgustas õpilasi kohe politsei poole pöörduma, kui keegi neid internetis kiusab või neilt välja püüab pressida. Kuuldu oli väga huvitav ning täis näiteid elust enesest.
  •  15. oktoobril toimus õppekäik Tallinnasse. Riigikogu saadik  Priit Sibul kutsus 8. ja 9. klassi õpilased külla Riigikogusse.
  • 15. oktoobril käisid 1.-3. klassi õpilased Tartus kinos vaatamas filmi  "Viplala".